برگزیده های پرشین تولز

همه چيز در مورد احمد شاملو

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از rezadignity :
خوب به مبارکی لیست کسانی که مورد توهین و بی حرمتی آقای روشن فکر ایران ستیز قرار گرفته اند دراز تر شد .

گرچه شخصیتهای مورد بی حرمتی قرار گرفته در یگ رده نیستند .... به هر حال
. .
. .
. .
نادرشاه
داریوش خواننده

احتمالا باز هم هستند ...

می شود بگویید این آقا به غیر از خودش چه کسی را قبول داشته ؟

راستش بنده اصلا اطلاعي ندارم كه ايشان به غير از خودشان چه كساني را تاييد مي كردند .
اين را بايد از خود ايشان مي پرسيديد كه البته دير رسيديد و زماني به اين سوال برخورديد كه ايشان ديگر در قيد حيات نيستند . زماني هم كه زنده بودند و گاهي ما مزاحم ايشان مي شديم چنين سوالي در ذهن تداعي نشده بود كه بپرسيم و امروز به شما پاسخ دهيم . :lol:

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از ashena55 :
چه روزهاي خوبي بود آشنا جان .

تمام شوق و ذوق من در دوران نوجواني و جواني يافتن بهانه اي براي ديدار ايشان بود . حيف كه من دير به محضر ايشان رسيدم و آنچنان كه شايسته بود نتوانستم بهره ببرم . به تمام كساني كه عمري با ايشان بودند و از محضرش بهره ها برده اند ، هميشه حسادت مي كنم !!!

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به تمام كساني كه عمري با ايشان بودند و از محضرش بهره ها برده اند ، هميشه حسادت مي كنم !!!

من هم که به تو حسادت می کنم ( یا بهتره بگم غبطه می خورم ) .

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
صحبت تندي نداشته . يك نفر نظر ايشان را در مورد سهراب سپهري پرسيده بود ، ايشان هم پاسخ دادند كه من شعر سهراب را نمي فهمم ( البته تاكيد هم كرده بودند كه ممكن است از نوع نگاه من به شعر باشد كه شعر سهراب را نمي فهمم )
آقا بهروز دستت درد نکنه واقعا ممنونم برای متن کامل.
ای ول.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از rezadignity :
می شود بگویید این آقا به غیر از خودش چه کسی را قبول داشته ؟

سپهري انساني بود بسيار شريف و عميقا و قلبا شاعر. مشكل من و او اين بود و هست كه جهان را از دو مزغل مختلف نگاه مي كرديم بي اينكه شيله پيله اي در كارمان باشد.

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
حالا چرا می خندی ؟

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از rezadignity :
حالا چرا می خندی ؟
رضا عزيزم

اگر منظورت من هستم ، بايد بگويم كه خنده خيلي هم خوب است . ( فقط سو تعبير نگردد ) اين خنده يعني دوستي ، مروت ، پايداري در دوستي . نشاندن لبخندي بر لبان شما

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از ashena55 :
البته آشنا جان

اين ليست بسيار ناقص است و حتي 10درصد آثار شاملو را هم در بر نمي گيرد .
براي ديدن كل آثار ايشان مي توانيد به سايت رسمي احمد شاملو مراجعه كنيد ( كه البته تعدادشان هم كم نيست !!! همه مدعي هستند ديگر )

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از Behrooz :
البته آشنا جان

اين ليست بسيار ناقص است و حتي 10درصد آثار شاملو را هم در بر نمي گيرد .
براي ديدن كل آثار ايشان مي توانيد به سايت رسمي احمد شاملو مراجعه كنيد ( كه البته تعدادشان هم كم نيست !!! همه مدعي هستند ديگر )

بله درسته
اما دیدم همراه تصاویر بعضی کتاب هاست لینک دادم

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292

easter

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
یک از نویسندگان بزرگی که شاملو به ما شناساند ارسکین کالدول بود.

ترجمه های او بی نظیرند.

به ویژه کتاب قصه های بابام که طنز برتر

کتاب , با نثری درخشان برگردانده شده است.

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از Behrooz :
آشنا جان

اين فصلنامه را حتما تهيه و مطالعه كن . خيلي مطالب جالبي در آن دارد كه من تا امروز در كتاب و مجله ديگري نديده بودم .

اول گفتم تهیه کنم بعد با خودم گفتم بسه دیگه از شاملو اشباع شدم !

حالا شاید تصمیمم عوض شد

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از easter :
ترجمه های او بی نظیرند..
ترجمه هاش همون طور که خیلی ها میگن گاه از خود اثر هم زیباتر در میاد

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از ashena55 :
ترجمه هاش همون طور که خیلی ها میگن گاه از خود اثر هم زیباتر در میاد
100 درصد همينطوره آشنا جان

رمان هايي را كه ترجمه كرده است معمولا آثار بزرگي در زبان خود محسوب نمي شوند اما با ترجمه شاملو به يك شاهكار بدل شده اند .

رمان پابرهنه ها را بخوان . مي بيني كه نويسنده خيلي برجسته نيست اما شاملو همان متن را به شاهكاري بدل كرده .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از ashena55 :
اول گفتم تهیه کنم بعد با خودم گفتم بسه دیگه از شاملو اشباع شدم !

در اين مورد من هم با شما موافقم . نبايد در شرايطي قرار بگيريم كه در سايه يك انديشه ؛ يك نويسنده يا يك شاعر دفن شويم . اتفاقي كه يكبار براي من در 18 سالگي مي افتد و من داشتم زير آوار سايه شاملو خفه مي شدم و به كمك استادي نجات يافتم .

ممنون بابت تذكر اين موضوع مهم

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
جواناني كه با شور و شوق انقلابي و تعهد سياسي و اجتماعي به عرصه هنر و ادبيات رو مي كنند، هميشه نيازمند چراغي هستند كه در شبهاي تاريك و كوره راه هاي صعب، پيش پايشان را روشن كند. پرچمي را مي طلبند كه در رزمگاه فرهنگ نوين و فرهنگ كهن، در هنگامه نبرد با هنر و ادبيات مخدر و ارتجاعي و ضدمردمي، به اهتزاز درآيد، روح شجاعت را در سلول هاي پيكارگران برانگيزد و دل هاشان را از اميد به پيروزي مالامال كند. طي چند دهه گذشته، احمد شاملو آگاهانه كوشيد اين چراغ را بيفروزد و خود، اين پرچم باشد. و بي هيچ ترديد، چنين نيز بود.
اين جايگاه رفيع را هيچ دست نامرئي ماوراءالطبيعي به شاملو نبخشيد. نه بخت و اقبالي در كار بود، نه "نبوغ و استعداد فطري" ــ كه شاملو هرگز به آن باور نداشت. رمز كار اين بود كه وي در جريان فعاليتهاي بي وقفه، خستگي ناپذير و چندبعدي خود، سرچشمه لايزال هنر يعني زندگي و مبارزه مردم را يافت، نقش اجتماعي هنر و هدف از آفرينش هنري را براي خود مشخص كرد، و به آگاه سازي و رهائي و بهروزي مخاطبانش متعهد شد. او كه "انسان زاده شدن را تجسد وظيفه" مي دانست، كوشيد تجسم تعهد به توده هاي ستمديده، ارزش ها و آرمان هاي انقلابي باشد: "هنر كه مي تواند چيز مفيدي را زيباتر عرضه كند و به آن قدرت نفاذ بيشتري بدهد بايد از خنثي بودن شرم كند. قصدم مطلقا اين نيست كه خواست خود را با بايد و نبايد به ديگران تحميل كنم اما فضيلت هنرمند است كه در اين جهان بيمار به دنبال درمان باشد نه تسكين، به دنبال تفهيم باشد نه تزئين، طبيب غمخوار باشد نه دلقك بيعار"

بالا