برگزیده های پرشین تولز

تجربه عملی عکاسی آنالوگ من.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
امروز یه حلقه فیلم رنگی با این دوربین آنالوگ انداختم و ظاهر کردم. نگاتیو نیم ساعت دیگه خشک میشه اسکن اش میکنم, اولین باره دارم باهاش عکاسی میکنم امیدوارم ایرادی نداشته باشه و عکس ها خوب در بیان. با دوربین های قدیمی آنالوگ اولین حلقه فیلم که میندازی در اصل برای تست کردن دوربینه و امکان اینکه عکس ها خراب در بیان یا اونطوری که میخواهی در نیان زیاده.

DSC09575 GEKROPT POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس دیجیتال دیروز گرفته شده. داشتم یه دوربین آنالوگ ام رو تست میکردم این دوربین دیجیتال رو هم همراه داشتم چند تا هم عکس باهاش گرفتم. دوربین سونی "آ ۷ آر ۳" بود. لنز هم یه لنز نیکون آنالوگ قدیمی بود مال حدود ۶۰ سال پیش,

DSC0295-304 PANORAMA 1200PXL POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه پرترت از دو تا از دوربین های آنالوگ ام. دوربین سمت چپ نیکون اف و دوربین سمت راست نیکون "اف ۲". حلقه فیلم دست راستی دیگه تولید نمیشه. با این فیلم خیلی خاطرات دارم.

DSC07080 TWEEDE MET FILMROLLETJES.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
Nikon F
یه عکس آنالوگ از آمستردام
روی شیشه قسمت راست بالا نوشته: فقط مخصوص پارک وسایل نقلیه پلیس

IMG_20191231_0009 POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یکی از دوربین های آنالوگ من. این لارج فرمته, فرمت نگاتیو این دوربین ۴ در ۵ سانتیمتره. این دوربین رو هنوز استفاده نکردم. واسه اینکه اسکنری ندارم که بتونم نگاتیو این دوربین رو اسکن کنم. همچنین برای ظهور نگاتیو این وسایل خاص احتیاج دارم که بتونم این کار رو بکنم اونها رو هم هنوز نخریدم. ولی فکر میکنم سال آینده کم کم آماده بشم با این دوربین هم عکاسی بکنم.

LARG FORMAT 4X5 ANALOG CAMERA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ
عکس دم غروب گرفته شده. لنز هم یه لنز آشغال بود که اصلا رنگ ها رو خوب در نیاورد. ولی رنگ های عکس حدودا قابل قبوله.

IMG_20190217_0003-5 PANORAMA POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ از شهر خودمون. مردم داشتن تو آشغال ها میگردن شاید چیزی بدرد بخور پیدا کنند. دو تا زن جلویی هلندی بودند. دو تا مردی هم که کنار دیوار (سفید رنگ) واستادن منتظر اون دو تا زن ها هستند که کاملا مشخصه که هلندی هستند. اون یکی هم دم سطل اشغال بزرگ با موی بلند فکر کنم از این آمریکای جنوبی هاست. اون مرده و زن آخری هم از این مسلمانان احتمالا عرب/ترک زبان هستند. همشون هم شهروندان عادی هستند, نه بیخانمان هستند نه متعاد و نه کارتون خواب. دو تا خانوم اولی هلندی که مشخصه با اعضا فامیل هستند. اون زن و مرد مسلمان آخری هم با بچه هاشون هستند بچه هاشون دارن کنارشون بازی میکنند.

البته این آشغال ها مال دست فروش ها هست. یه جشنی بود تو شهر که تو اون جشن مردم (به رسم سنت) وسایل دست دوم شونو میاوردن تو شهر بساط میکردن میفروختن, بعد از اتمام جشن کسانی که نتونسته بودن تمام وسایل خودشونو بفروشن و احتمالا از راه دور اومده بودن مجبور بودند بقیه وسایل فروشی خودشون و بریزند تو سطل آشغال. این ها اون وسایل ها هستند تو این زباله دونی. تو اون وسایل لباس های دست دوم بودند. لباس و جوراب و شال و کلاه و کفش و کت دست دوم. همچنین وسایل بازی بچه ها دست دوم و این چیزا.

عکس رو حدودا ۳ سال پیش گرفتم با دوربین آنالوگ نیکون اف ۶۵ گرفته شده.
Nikon F65
این دوربین رو خریدم به قیمت یه بسته سیگار. یه دوربین عالی واسه عکاسی آنالوگ. خیلی از عکاسان آنالوگ از این دوربین خوششون نمیاد. ولی من شخصا خیلی با این دوربین حال میکنم. دلیل ارزون بودنش هم همینه که خیلی ها از این دوربین خوششون نمیاد.

Nikon F65 001.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ. عکس با دوربین آنالوگ نیکون اف ۵۵ گرفته شده.
Nikon F55
این دوربین هم مثل دوربین قبلی خیلی از عکاسان آنالوگ ازش خوششون نمیاد. این دوربین رو یکی مفتکی بهم داد. وزن این دوربین بیشتر از وزن یه بسته سیگار نیست انقدر که سبکه. یه دوربین پلاستیکی.

Nikon F55.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ از خودم تو تاریک خونه داشتم چند تا رل فیلم رو ظاهر میکردم. عکس با همون دوربین قبلی نیکون اف ۵۵. عکس رو با سه پایه گرفتم. گذاشتم رو سه پایه و "سلف تایمر" دوربین عکس گرفت. در پشتی این دوربین مشکل داره و همونطور که تو این عکس دیده میشه گاهی در پشتی اش نور رو میده تو. مخصوصا وقتی که فلش بزنی تو این عکس هم دیده میشه نور از بالا داخل دوربین اومده و افتاده روی قسمت بالایی نگاتیو عکس رو خراب کرده. باید تعمیر اش کنم که وقتش نیست.

تو این عکس فلش زدم. فلش رو گذاشتم رو مد مانوئل, فکر کنم مقدار نور رو یه قدم نوری زیاد گرفته بودم. عکس ها رو اینطوری ظاهر میکنم. تو اون ظرف سیاه داخل کاسه دستشویی. لذتی که این ظاهر کردن داره هیچی تو دنیا نداره. خیلی با عشقه. نگاتیو ها رو ۳ بار با ۳ تا ماده شیمیایی مختلف در ۳ مرحله جداگانه میشورم, سپس با آب معمولی میشورم و آویزون میکنم تا خشک بشه. خشک که شد نگاتیو ها رو اسکن میکنم با اسکنر و تو اینترنت بصورت فایل تصویری دیجیتال سیو میکنم. قبلا ها اسکنر نبود و به جاش بایستی یه اتاق رو تاریک میکردی و با این دستگاه های بزرگ (آگراندیسور) نگاتیو رو پرینت میکردی که اون هم خیلی دنگ و فنگ داشت, بگذریم که این دستگاه ها امروزه دیگه پیدا هم بکنی دیگه کار نمیکنند. ولی امروزه با کمک تکنولوژی عکاسی آنالوگ خیلی راحتر شده. البته خیلی ها این موضوع رو نمیدونن و هنوز تصویر عکاسی آنالوگ زمان ۳۰ سال پیش تو ذهن شونه, واسه همون میترسن که سعی کنند عکاسی آنالوگ رو تجربه کنند. فکر میکنند مثل اون موقع ها بایستی یه اتاق خالی داشته باشی که تاریک خونه اش کنی و وسایل ظهور و تشت داروی ظهور و این چیزا رو تو اون اتاق نصب کنی تا بتونی نگاتیو ها تو ظاهر کنی.

IMG_20190122_0003 POSTEN 1000PXL.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس آنالوگ دیگه با همون نیکون اف ۵۵. لنز ۳۵ میلیمتر بود و ماکرو نبود. فقط تا اونجا که تونستم به برگ نزدیک شدم. همین. با این لنز های واید میتونید تا حدی که لنز بهتون اجازه میده به سوژه نزدیک بشید و میشه با این لنز ها عکس های علی گرفت. مخصوصا با لنز های ۲۸ ام, یا ۲۰. هر چی وایدتر بهتر. این لنز ها بصورت اتوماتیک سوژه رو از طرفین میکشن فنش میکنند تو سرتاسر کادر تون. این خاصیت این لنز هاست. با این دوربین های دیجیتال هم میتونید راحت اضافه های کادر رو قیچی کنید تا فقط سوژه بمونه تو کادر و عکس کمی حالت ماکرو بگیره. البته یادتون نره که فلش مهمه. یه فلش بزارید روی دوربین تون و روی مد مانوئل سعی کنید میدان فکوس تونو حدودا تا حدی بزرگ کنید که تمام سوژه بیوفته داخل میدان فاکوس. وقتی سه پایه ندارید فقط فلاش میتونه این کار رو براتون انجام بده. البته من تو این عکس فلش نزدم. چون هم نور خورشید عالی بود روی برگ همچنین برگ ها حدودا تو یه سطح بودن و احتیاج به میدان فکوس آنچنانی نداشتم.

البته این آنالوگه, شما میتونید با دیجیتال ده ها برابر بهتراز این رو ثبت کنید. فقط چند تا نکته رو باید مراعات کرد. اولا که انتظار نداشته باشید تو همون شات اول چنین عکسی نصیب تون بشه. همونطور که تو آشپزی هم انقدر باید خراب کنید تا بتونیم یاد بگیریم. عکاسی هم دقیقا مثل آشپزیه. انقدر بایستی عکس خراب بندازید تا بتونید یاد بگیرید که عکس خوب بگیرید. این قانون عکاسیه. و هر کسی سعی میکنه این قانون رو دور بزنه تو جاده اشتباهی داره راه میره. خلاصه کلام از اشتباه کردن نترسید.
دوما هدف تونو تعیین کنید و سپس با عشق هدف تونو دنبال کنید. سوما پشتکار داشته باشید.

Nikon F55 001.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال با نیکون دی ۷۲۰۰. عکس تو یه دهگده هلند گرفته شده به نام "اسخراافندیل".
s-Gravenhage
عکس صبح زود گرفته شده ساعت ۴ صبح دم رودخونه آماده بودم برای اینکه از طلوع خورشید در اولین دقیق طلوع اش بگیرم. گاهی صبح زود در اولین دقیق طلوع خورشید میتونید از خورشید عکس بگیرید دقیقا مشابه عکس ماه. یعنی درست مثل عکس ماه که کناره های خورشید رو هم بشه دید. و این اتفاقا گاها اتفاق میوفته وقتی که هوا نه زیاد سنگینه نه زیاد سبک. تو چنین روز هایی خورشید در اولین دقیق طلوع دقیقا مثل ماه دیده میشه و براحتی میشه بهش نگاه کرد بدون اینکه نورش چشمتونو بزنه. حالا چند تا عکس در این زمینه از خورشید گرفتم که کم کم پست خواهم کرد.

همچنین برای داشتن چنین رنگ های گرمی کافیه وایت بالانس دوربین رو روی "کلوین" بزارید و بسته به هدف عکس و سلیقه شخصی خودتون حرارت رنگ رو حدودا بین "۸۰۰۰" تا "۱۰.۰۰۰" بزارید. یه کار اضافه دیگه هم که خودم هم تو این عکس انجام دادم اینه که تو فوتوشاپ هم میتونید یه "فیلتر رنگی گرم" بندازید رو عکس تون فضای عکس گرم تر و قشنگتر میشه. این روشیه که خودم با این روش حرارت رنگ ها رو تو عکس هام بالا میبرم. حالا شاید کسانی هم هستند که با روش های متفاوت دیگری هم میتونن این کار رو بکنن. مهم روش نیست مهم خروجی دوربینه. البته دوربین های دیجیتالی هستند که با روش "کلوین" کار نمیکنند. تو این جور دوربین ها گرم ترین یه وایت بالانس معمولی "فایل راو" بگیرید و تو فوتوشاپ "وایت بالانس" حرارت رنگ رو تغییر بدین. یه نکته مهم دیگه واسه کسانی که احتمالا میخوان چنین عکس هایی بگیرن. عکس دقیقا ۱۰ دقیقه بعد از اینکه خورشید از خط افق بالا اومد گرفته شده. در چنین زمانی از طلوع خورشید گاهی خورشید اینطوری طلوع میکنه, و منظورم از گاهی روز هایی هستند که هوا غلظت خاصی داره. منظور اگه عکس تون متفاوت بود سعی کنید در روز های بعدی با آب و هوای متفاوتی دوباره سعی کنید. من این عکس رو تابستون گرفتم. تو هلند غلظت رطوبت هوا خیلی متفاوته با ایران. احتمالا حساب این رو هم داشته باشید در عکس هاتون.

Nikon D7200
ISO: 400
f/8
1/2000 sec
16mm

DSC_7357-1 - kopie.jpg

Last edited:
بالا